Portal dla społeczności aktywnej

Popularne artykuły


	ASior

ASiorTrener Goalball Szczecin zaprasza do zespołu.

Trener Goalball Szczecin zaprasza do zespołu.
"Z tego co mi wiadomo jest to jedyna drużyna sportowa (organizacja) w Szczecinie, która daje osobą z dysfunkcjami wzroku możliwość uprawiania jakiegokolwiek sportu".

Goalball to zespołowa dyscyplina sportowa przeznaczona dla osób niewidomych i niedowidzących, stworzona w 1946 roku. Początkowo miała służyć jako forma rehabilitacji inwalidów wojennych, obecnie jest to dyscyplina paraolimpijska, uprawiana w wielu krajach świata zarówno przez mężczyzn jak i przez kobiety. Na świecie jest to dość popularna dyscplina sportu, w Polsce niestety niszowa, choć w ogólnopolskich turniejach uczestniczy zazwyczaj 7-8 zespołów męskich.
    
     Obecnie nasz zespół składa się z 3 zawodników (z obecnie grających jeden uprawiał goalball przed rokiem 2013, drugi rozpoczął w 2013, a trzeci trenuje od niecałego roku). Od początku mojej pracy ze szczecińskim goalball-em starałem się wymazać z głów osób związanych z tą dyscypliną w Polsce przeświadczenia, że Szczecin to przysłowiowi "chłopcy do bicia". Przez ok. 8 lat (z przerwami), czyli okres przez który istniała wcześniej w Szczecinie druzyna, która rozpadła się z biegiem czasu,  męska reprezentacja naszego miasta nie wygrała praktycznie ani jednego meczu w swojej historii. Po reaktywowaniu zespołu w 2013 roku i roku intensywnych treningów udało się tą złom passę przełamać, mimo wielu przeciwności i ciągłej rotacji składu (jedni zawodnicy rezygnowali, drudzy zawodnicy rozpoczynali swoją przygodę z tą piękną dyscypliną sportu) funkcjonujemy, choć z trudem, do dziś. Obecnie wygrywamy coraz częściej i plasujemy się w środku tabeli Mistrzostw Polski Goalball 2015.

     Szukamy wszelkich możliwych dróg promocji goalball-a w Szczecinie i w województwie. Obecnie głównie zależy nam na dotarciu do osób które chcą spróbować swoich sił w tym sporcie, ponieważ obawiamy się, że nie mając rezerwowych zawodników prędzej czy później zespół może się rozpaść (choćby ze względu na kontuzję któregoś z graczy). W 2014 roku zespół składał się z 6 zawodników, niestety część rezygnowała z przyczyn osobistych lub zdrowotnych. Dziś mamy stabilny skład, lecz zbyt mały by spokojnie patrzeć w przyszłość.

Najblizsze treningi odbędą się: 29.09.2015 (wtorek) i 30.09.2015 (środa)
w godzinach: 18.30-20.30; sala SWFiS przy ul. Felczaka 3c w Szczecinie.


ODROBINA NASZEJ HISTORII (najważniejsze fakty):
Marzec 2013 – powstanie przy Okręgu Zachodniopomorskim Polskiego Związku Niewidomych w Szczecinie drużyny goalball.
Czerwiec 2013 – sparingi z reprezentacją narodową Kataru na hali sportowej Zawiszy Bydgoszcz.
Wrzesień 2013 – Mistrzostwa Polski Goalball Seniorów w Lublinie.
Październik 2013 – mecz pokazowy pomiędzy Goalball Szczecin i reprezentacją Zespołu Szkół Nr 2 w Szczecinie podczas Tygodnia Ruchu - NowWeMove.
Październik 2013 – Międzynarodowy Turniej Juniorów w Laskach pod Warszawą.
Luty 2014 – turniej z udziałem zawodników i trenerów Klubu Sportowego Pogoń Szczecin, zawodników Goalball Szczecin, studentów Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego oraz studentów Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii.
Marzec 2014 – Międzynarodowy Turniej Juniorów w Dąbrowie Górniczej.
Maj 2014 – sparingi z reprezentacją narodową Kataru na hali sportowej Zawiszy Bydgoszcz.
Listopad 2014 – mecz pokazowy dla studentów fizjoterapii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
Marzec 2015 - I Turniej Eliminacyjny Mistrzostw Polski Goalball w Dąbrowie Górniczej i nagroda indywidualna dla Kamila Sowisza.
Kwiecień 2015 - Puchar Polski w Goalball we Wrocławiu i zdobycie pierwszego miejsca przez drużynę z Białegostoku wspieraną przez dwóch zawodników ze Szczecina.
Kwiecień 2015 – rozpoczęcie przygotowań do powstania Stowarzyszenie Klubu Sportowego Niewidomych i Niedowidzących Dalekowzroczni.
Maj 2015 - II Turniej Eliminacyjny Mistrzostw Polski Goalball we Wrocławiu.
Czerwiec 2015 – zakończenie współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych Okręgu Zachodniopomorskiego.
Czerwiec 2015 – IV Puchar Polski w Goalball Silesia Cup w Chorzowie.

Więcej informacji o nas można znaleźć na prowadzonym przeze mnie fanpage-u.
www.facebook.com/goalballszczecin
Tam zanajdują się też zdjęcia, filmy itp. z naszym udziałem.

Z poważaniem
Krzysztof Kustra

Zdjęcia

Udostępnij